Maksymilian Sampławski
seria „Zwiadowcy”

„Zwiadowcy” to seria książek przygodowych autorstwa Johna Flanagana. Do tej pory ukazało się 14 utworów  z tej serii i dwa prequele. Premiera pierwszej części miała miejsce 1 listopada 2004 roku,  jednak w Polsce swoją premierę miała dopiero w 2009 roku.
      Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym królestwie zwanym Araluenem. Fabuła skupia się wokół specyficznej grupy osób zwanych zwiadowcami. Zwiadowcy to wyśmienici łucznicy, wojownicy i stratedzy, którzy służą królowi. Jest ich pięćdziesięciu, każdy stacjonuje w jednym lennie królestwa.
      Głównym bohaterem książek jest piętnastoletni Will Treaty. To jedna z sierot mieszkających na zamku Redmont w lennie o tej samej nazwie. Główny bohater, podobnie jak jego przyjaciele, otrzymuje szansę na rozpoczęcie nauki pod okiem mistrzów w różnym fachu. Młodzieniec marzył o dostaniu się do szkoły rycerskiej. Był on niestety dość drobnej budowy i nie odznaczał się dużym wzrostem. Jednak nie przewidywał, by mógł się tam nie dostać. Do szkoły rycerskiej dostał się jego kolega Horace, którego cechowała pokaźna postura i wysoki wzrost.  Natomiast sam Will nie został do niej przyjęty. Zamiast tego został przyjęty do korpusu zwiadowców przez Halta, miejscowego zwiadowcę, który stał się jego mistrzem i mentorem. Will trenuje pod okiem Halta strzelanie z łuku, walkę nożami, jeździectwo i walkę wręcz. W międzyczasie niejednokrotnie musi jeździć na misje, które często bywają niebezpieczne. W owych misjach jednak zawsze towarzyszy mu Halt lub przyjaciel Willa, Horace. Po pięciu latach, po zakończeniu nauki Will zostaje pełnoprawnym zwiadowcą i obejmuje swoje pierwsze, własne lenno o nazwie Seacliff.
      Seria „Zwiadowcy”,  mimo tego, że jest dość długa, to na pewno jest warta przeczytania. Książki te bardzo wciągają i są ciekawe. Warto je przeczytać, gdyż niejednokrotnie dostarczają informacji, np. o historii, kulturze, faunie. Mimo iż wydarzenia tam przedstawione nie miały miejsca naprawdę, to wyraźnie nawiązują one do historii różnych krajów. Seria ta powinna przypaść do gustu każdemu miłośnikowi książek fantastycznych i nie tylko.