Nicola Sosnowska
Recenzja książki „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

Niedawno przeczytałam interesującą lekturę. "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" autorstwa Rafała Kosika to książka pełna przygód,  która zachwyciła mnie już od pierwszych stron. Akcja toczy się w Warszawie, gdzie bohaterowie - gimnazjaliści: Felix, Net i Nika, przez przypadek odkrywają tajemniczy Gang Niewidzialnych Ludzi. Owa grupa przyjaciół, przeżywając swój pierwszy rok w nowej szkole, pakuje się we wszelkie możliwe kłopoty. Często biorą oni udział w różnych niebezpiecznych, lecz jakże fascynujących wydarzeniach.
   Powieść wciąga czytelnika od samego początku dzięki ciekawej fabule i dobrze wykreowanym postaciom. Felix Polon, Net Bielecki oraz Nika Mickiewicz są sympatycznymi i inteligentnymi nastolatkami, których przygody wzbudzają emocje i zaintrygowanie. Ich determinacja w rozwiązywaniu zagadek sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Rafał Kosik świetnie balansuje między elementami science fiction i codziennym życiem młodzieży, tworząc barwną i niezwykłą historię. Język użyty w książce jest przystępny dla młodych czytelników, ale równocześnie niezwykle obrazowy i bogaty. Autor umiejętnie buduje napięcie i zaskakuje czytelnika zwrotami akcji, co sprawia, że trudno przewidzieć, co stanie się dalej. Nie boi się on zamieścić wielu przygód w jednej powieści - można nawet powiedzieć, że prawie każdy rozdział zawiera inną historię, która dopiero w zakończeniu nabiera głębszego znaczenia. Myślę, że praktycznie każdy odnajdzie w tej książce coś dla siebie - od paranormalnych przygód do zaawansowanych technologii, sztucznej inteligencji. Poza tym w tej pozycji poruszono wiele problemów nastolatków lub też skomplikowane relacje rodzinne.
   Powieść ta spodobała mi się. Jestem zainteresowana dalszymi losami bohaterów. Większość wątków była naprawdę świetna, jednak sądzę, że niektóre zostały wprowadzone niepotrzebnie. Możliwe jednak, że w kontynuacji mają jakieś znaczenie, a w tym tomie zostały tylko wspomniane. Poza tym działo się… za dużo. Książka jest przeładowana akcją. Podejrzewam, iż wielu czytelnikom spodobałoby się to, jednak mnie odrzuciło. Uważam, że powieść ta spodobałaby się uczniowi, który nie przepada za czytaniem.