Planeta Gimnazjum
 Szkoła Podstawowa Mrocza


Natalia Anioł, Pamiętajmy o bohaterach

W historii naszego kraju wielokrotnie polskie wojsko musiało pokazywać innym państwom swoją siłę, odwagę i wytrwałość. Doskonałym przykładem na bohaterstwo żołnierzy jest bitwa pod Wizną, która rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 roku. Polskim dowódcą był Władysław Reginis. Natomiast dowódcą niemieckim Heinz Guderian.
O tym wydarzeniu śpiewa słynny, szwedzki zespół Sabaton. Grupa wykonuje muzykę z pogranicza power i heavy metalu. Inspiracją do napisania piosenki pt.”40:1” i innych o państwie polskim były listy od fanów. Członkowie zespołu Sabaton poprosili, aby ludzie pisali do nich o bohaterskich czynach na całym świecie.Fani podawali ciekawe tematy piosenek. Muzycy otrzymywali propozycje z różnych miejsc na świecie, w tym Polski.Następnie wybrali najlepsze tematy.
A skąd tytuł „1:40”? Podczas bitwy pod Wizną wojsko niemieckie było o wiele liczniejsze od polskich oddziałów. Historycy tłumaczą, że to tak, jakby jeden człowiek musiał walczyć z czterdziestoma osobami. I Polakom udało się powstrzymać wroga mimo tak wielkiej przewagi. Niestety, pomimo ogromnych starań naszym rodakom nie udało się wygrać całej wojny, ale spowolnili niemieckie oddziały o dwa dni. Trudno jest oszacować, jakie straty poniosły walczące ze sobą wojska.
Bitwa pod Wizną to jedno z najmniej znanych wydarzeń drugiej wojny światowej, a zarazem jeden z najbardziej bohaterskich czynów polskich żołnierzy. Jeżeli nie znacie tej historii z książek, to warto zapoznać się z przebiegiem tej bitwy, słuchając piosenki Sabatonu. To było prawdziwe bohaterstwo!