Planeta Gimnazjum
 Szkoła Podstawowa Mrocza
                                                                                                             
fot. Weronika Baranowska

 

Alicja Podlaszewska, Wycieczka do Muzeum Ziemi Krajeńskiej 

  21 listopada 2017r. razem z moją klasą IIc z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy wyjechaliśmy ok. godziny 11:00 do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. W czasie tej wycieczki mieliśmy zamiar dowiedzieć się więcej o zwyczajach andrzejkowych.
Pierwszą częścią zwiedzania była prezentacja multimedialna na temat andrzejek oraz katarzynek. Dawniej w czasie andrzejek wróżyły sobie dziewczęta. A katarzynki to dzień tradycyjnych wróżb chłopców. Przypada on w popularne imieniny Katarzyny, czyli 25 listopada. Pani, która nas oprowadzała, omówiła historię tych tradycyjnych dni, rodzaje wróżb i różne ciekawostki z nimi związane. Poznałam wiele informacji, o których nie miałam pojęcia, np. o wróżbie ze studni. Poznaliśmy również techniki wróżenia, np. chiromancję, czyli wróżenie z dłoni. W naszych czasach większość ludzi nie wierzy we wróżby, ale andrzejki i katarzynki to elementy naszej tradycji, dlatego warto znać obyczaje związane z naszą przeszłością.
Po tej prezentacji przekonaliśmy się, jak wielką i bogatą stałą wystawę posiada to muzeum. Można zobaczyć mnóstwo eksponatów z bogatej historii Krajny. Liczne przedmioty  dotyczące  różnych epok wypełniają całą salę. Można by o nich opowiadać bez końca, ale niestety, ograniczał nas czas.
Zainteresowały mnie pozostałości ze starego cmentarza żydowskiego. Z ciekawostek  pani przewodnik zapamiętałam, że na wsiach strojem ślubnym panny młodej była czarna suknia, tylko welon był biały. Przyszłe żony ubierały się tak dlatego, że czarny kolor był uważany za luksusowy i nosiły go kobiety w miastach. Z małżeństwem była związana jeszcze kwestia opłacenia, którą w całości musiał wypełnić pan młody.
Następnie, po obejrzeniu wystawy, mieliśmy chwilę na powróżenie. Pani przewodnik powróżyła kilku osobom z kart, z kubeczków i nie tylko. Jej wiedza na ten temat zrobiła na mnie duże wrażenie. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie i wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej.
Bardzo podobała mi się ta wycieczka, ponieważ wiele mnie nauczyła. Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji na temat andrzejek. Ten wyjazd był naprawdę ciekawy.