Planeta Gimnazjum
 Szkoła Podstaw2wa Mrocza


Maksymilian Sampławski
Recenzja powieści „Czarne okręty”

 
„Czarne okręty” to powieść przygodowa autorstwa Joe Alexa. Jest w niej mowa o przygodach syna rybaka, mieszkającego w Troi.
Akcja zaczyna się, gdy młodzieniec, zwany Białowłosym, samotnie wypływa w morze, ponieważ jego ojciec został wezwany przez króla Troi. Białowłosy sam zaczyna połów. Po pewnym czasie wypatrzył samotnego tuńczyka. Postanawia go upolować. Cisnął w rybę harpunem i zabił ją jednym celnym rzutem. Niebywale dumny z samego siebie, zaczyna ładować martwą rybę na łódź. Niestety, gdy już miał wracać do domu, rozpętała się straszliwa burza. Białowłosy walczył z siłami natury, lecz nie miał szans, dodatkowo spowalniany przez ciężar tuńczyka. Gdy był już prawie przy plaży, wielka fala uderzył w jego łódź. Po pewnym czasie odnalazł go kupiec Ahikar, który z pewnego powodu przetransportował młodzieńca do Egiptu.
Książka „Czarne okręty” spodoba się każdemu fanowi starożytnej Grecji i Egiptu. Przypadnie do gustu również tym, którzy historią się nie interesują, gdyż występuje w niej dużo dynamicznych zwrotów akcji. W powieści dużo mówi się o wierzeniach i kulturze starożytnych Greków. Akcja dzieje głównie w Egipcie.