Planeta Gimnazjum
 Szkoła Podstawowa Mrocza

Angelika Pril, Młode pokolenie i wolny czas

Mnóstwo dzieci i młodzieży posiada wiele ciekawych zainteresowań które starają się rozwijać spędzając wiele godzin na treningach.
    Pasje młodych są różne i zależą od umiejętności. Niektórzy wybierają sport chociaż nie zawsze wiążą z tym swoją przyszłość. Maluchy od najmłodszych lat trenują dyscypliny sportowe. Rodzice zapisują swoje pociechy na zajęcia: piłki nożnej, koszykówki i hokeja, gdzie uczą się pod czujnym okiem trenera. Młodzież interesuje się również podnoszeniem ciężarów, a także sztukami walki takimi jak: boks, karate, judo, kung-fu. Młode pokolenie zdobywa coraz więcej wyróżnień i nagród na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, krajowym, światowym. Imponując w ten sposób kolegom i dorosłym. Uczą się zdrowej rywalizacji, samodyscypliny sprawiając sobie przyjemność. Nie każdy dorosły potrafi pływać, co dopiero dziecko. Mali pływacy świetnie sobie radzą z pływaniem a także z bieganiem na duże dystanse, są szybcy i czasami potrafią prześcignąć starszych. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy jeżdżą konno. Niektórzy jednak wolą jazdę na rolkach, deskorolce lub rowerze.
    Dzieciaki uwielbiają tańczyć. Potrafią wykonywać najodważniejsze i najtrudniejsze tańce nawet wykonywane przez zawodowych tancerzy. W Polsce jest dużo szkół tanecznych, które pękają w szwach od liczby zainteresowanych. Od trzeciego roku życia maluszki biorą lekcje baletu, który jest bardzo trudny i wymagający. Często organizowane są zawody i maratony taneczne, które są nie lada wyzwaniem.
    Nasze pociechy posiadają również talenty muzyczne, które mogą rozwijać ćwicząc w domu jak i w szkołach muzycznych. Lubią śpiewać i grać na różnych instrumentach np. trąbce, fortepianie, skrzypcach, pianinie, gitarze czy akordeonie. Nauka na przyrządach muzycznych jest trudna i wymaga dużo poświęceń. Dzięki takim uzdolnieniom młodzi mogli pokazać się w programach telewizyjnych takich jak „The Voice Kids” i „Mali Giganci” w których byli oceniani przez profesjonalistów. Dzięki temu zdobyli nowe doświadczenia a większość z nich miała szanse nagrać własne płyty.
    W telewizji widzimy wielu młodych aktorów i aktorek którzy grają w kultowych produkcjach i reklamach telewizyjnych. Nastolatkowie uczęszczają też na zajęcia aktorskie, gdzie uczą się aktorstwa. Mogą występować w mniejszych, szkolnych spektaklach a także grać w prawdziwym teatrze czy filmie.
    Młodzi ludzie rysują i pięknie malują. Lubią wykonywać prace manualne przy wykorzystaniu plasteliny, modeliny, piasku kinetycznego. Uczestniczą w zajęciach plastycznych wykonując niesamowite dzieła sztuki.
    Każdy z nas lubi jeść i próbować nowych potraw. Młodzież spędza czas wolny w kuchni. Gotuje lepiej niż niejeden dorosły. Spod ich rąk wychodzą nieziemskie potrawy, które wprawiają w zachwyt. Z pieczeniem też im wychodzi nie najgorzej. W programie kulinarnym „Master chef Junior” dzieci gotują wspaniale. Zwycięzca ma możliwość wydania własnej książki ze swoimi przepisami i przepisami kolegów z edycji. Występ w telewizji umożliwił uczestnikom prowadzenie różnych pokazów gotowania i zawierania przyjaźni między sobą.
    Każdy dzieciak gra w gry planszowe lub komputerowe, które są rozwijające i edukujące. Gry potrafią sprawić radość i pozwalają na dobrą zabawę i spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi.
    Warto więc aby młodzież i dzieci miały zainteresowania i je rozwijały. Pozwólmy im na to, aby spełniały swoje marzenia.