Planeta Gimnazjum
 Szkoła Podstawowa Mrocza

Alicja Podlaszewska, Koncert muzyki filmowej
 
          19 marca 2018 roku w godzinach 17:30 – 19:30 odbył się koncert muzyki filmowej autorstwa Johna Williamsa pod tytułem „Tribute to John Williams”. Wydarzenie miało miejsce w Poznaniu w Sali Ziemi przy ulicy Głogowskiej. Organizatorem był Sollus Entertainment.
          Grane utwory były przeplatane informacjami o ich autorze oraz filmach, w których były wykorzystane. Melodie wykonywała Orkiestra Collegium F. W kilku utworach wziął również udział gość specjalny – Mariusz Patyra – najbardziej znany polski skrzypek. Podczas widowiska zostały zaprezentowane najbardziej znane i utytułowane kompozycje artysty, które wykorzystano w filmach takich jak: „Park Jurajski”, „Szczęki”, „ET”, „Harry Potter”, „Lista Schindlera”, „Indiana Jones”, „Gwiezdne Wojny”. Gość specjalny wziął udział w utworach takich jak „Skrzypek na Dachu”, „Zapach Kobiety” oraz „Lista Schindler’a”. Zostały także zaprezentowane dwa dzieła, które genialny kompozytor, dyrygent i pianista napisał na potrzebę Igrzysk Olimpijskich.
          Informacje podane podczas wydarzenia były bardzo ciekawe, ale myślę, że John Williams to osoba, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Mimo że interesuję się trochę jego osobą, znalazły się fakty, których nie wiedziałam. Jego liczne osiągnięcia, tytuły i nagrody mogą zachwycić nawet osoby, którym nie są one obce. Między innymi został czterdzieści dziewięć razy nominowany do Oscara, a laureatem nagrody został pięciokrotnie. Było jeszcze wiele innych informacji o Johnie Williamsie, ale mam nadzieję, że sami o nim poczytacie, ponieważ naprawdę warto.
          Całokształt koncertu bardzo mi się podobał. Muzyka, światła, informacje i nastrój były bardzo zajmujące. Myślę, że nie tylko ja mam takie zdanie, ponieważ publiczność pod koniec koncertu prosiła o bis i na szczęście orkiestra była przygotowana. Gdybym mogła, pojechałabym jeszcze raz na ten koncert i posłuchała tych przepięknych utworów wspaniałego kompozytora na żywo.