REGULAMIN POWIATOWEGO
KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
„MISTRZ ORTOGRAFII”
tegoroczne hasło: ,,Ortografia – nic prostszego – dla każdego myślącego”
1.   Cele konkursu:
-   doskonalenie umiejętności ortograficznych,
-   krzewienie kultury języka ojczystego,
-   pozytywne motywowanie do nauki ortografii,
-   wyłonienie mistrza ortografii ,
-  nawiązanie współpracy między szkołami i wymiana doświadczeń między nauczycielami w zakresie pracy nad ortografią,
-  promowanie przykładów dobrej praktyki pedagogicznej.

2.  Adresaci: uczniowie starszych klas szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z powiatu nakielskiego.

3.   Organizator - Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczy.

5.   Koordynator – Dorota Winiecka-Pogiel..

6.   Termin, miejsce eliminacji powiatowych : maj 2019 r., Szkoła  Podstawowa w Mroczy.

7.   Uczestnicy: uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych oraz III klas gimnazjów.

8.  Organizacja szkolnych i międzyszkolnych eliminacji:
  a)   konkurs składa się z dwóch etapów – szkolnego i powiatowego,
  b)   etap I (szkolny) – zostaje przeprowadzony w dowolnej formie,  w   macierzystej  szkole, przez nauczycieli języka polskiego,
 -    szkolni organizatorzy konkursu typują do etapu powiatowego po  3 przedstawicieli,
-    do 30 kwietnia 2019 r. nauczyciele przesyłają kartę zgłoszeniową do organizatorów Powiatowego Konkursu Ortograficznego,
c)   zgłoszeni uczniowie z kl. VII – VIII szkół podstawowych i III klas gimnazjum  piszą test ortograficzny i dyktando,
d)   prace uczniów są kodowane, poprawia je komisja powołana przez  dyrektora SP w Mroczy.

9.  Zakres wymagań jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego II etapu edukacyjnego.

10. Regulamin sprawdzania dyktand podczas Powiatowego  Konkursu Ortograficznego  pod hasłem  ,,Ortografia – nic prostszego – dla każdego myślącego”

1.    Zgłoszeni uczniowie z klas szkół podstawowych i gimnazjów piszą takie samo dyktando.
2.    Prace uczniów są kodowane, poprawia je komisja powołana spośród przybyłych opiekunów – polonistów.
3.    Zakres wymagań jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego  II etapu edukacyjnego.
4.    W wyrazach poprawiane i  liczone są wszystkie odstępstwa od zasad poprawnej  ortografii i interpunkcji.
Jeżeli powtarza się błąd w pisowni tego samego wyrazu, jest liczony tylko raz. Wyrazy pokrewne zapisane błędnie są liczone oddzielnie. Opuszczenie wyrazu traktowane jest jak jeden błąd ortograficzny.
5.    O kolejności miejsc decyduje liczba błędów ortograficznych i interpunkcyjnych w dyktandzie oraz wyniki testu ortograficznego.
6.    Organizatorzy przyznają  nagrody za uzyskanie I, II i III miejsc.
7.     Nagrody :
8.    - laureaci otrzymają nagrody rzeczowe,
a.    - wszyscy uczestnicy uzyskają dyplomy potwierdzające udział w konkursie,
b.    - nauczycielom zostaną wręczone pisemne podziękowania.

9.    Zgłoszenie prosimy przesłać na adres mailowy:
gimmro@wp.pl
Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczy