Planeta Gimnazjum
 Szkoła Podstawowa Mrocza

Szymon Stasinowski, O życiu młodzieży

Z pokolenia na pokolenie młodzi Polacy się zmieniają, mają inne zainteresowania, inaczej się ubierają i zachowują.
Dużo można by mówić o młodzieży uczęszczającej do szkoły zarówno podstawowej, gimnazjum, jak i szkoły średniej. Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy, że gdyby nie było takich placówek dydaktycznych, to nie miałby kto wymyśleć chociażby takich ciekawostek jak Internet, czy telefony komórkowe. Szkoły będą istnieć i kształcić nowych naukowców. Młode pokolenie dlatego musi poszerzać swoją wiedzę, kształcić nowe umiejętności, aby świat się rozwijał, ponieważ nie chcemy się uwsteczniać i żyć jak jaskiniowcy. Każdy z uczniów powinien zdawać sobie sprawę, że ucząc się, kształtujemy nasze życie, zdobywamy nowe umiejętności, które będą owocowały w życiu dorosłym.
Niestety, są i minusy szkoły. My, uczniowie, mamy zbyt mało czasu na realizowanie swoich zainteresowań. Nauka, zadawanie dużej ilości zadań, przyswajanie obszernej ilości materiału, powodują, iż w dzień powszedni uczymy się tylko i uczymy, i nic poza tym. Niektórzy nie nadążają, nie przyswajają wiedzy na bieżąco, przez co powstają zaległości, wpadają jedynki i się dalej zniechęcają do nauki. Oceny w większości zależą od tego, w jaki sposób nauczyciel prowadzi lekcje i jakie jest moje podejście do przedmiotu. Na własnym przykładzie wiem, że gdy uważam, jestem skupiony podczas zajęć, to wszystko rozumiem, ale gdy jestem nieobecny na lekcji, to potrzebuję więcej czasu na zrozumienie nowego materiału. Problemem uczniów jest również nadmiar prac klasowych w ciągu jednego tygodnia, czasami wypada ich nawet pięć, choć w regulaminie jest mowa o maksymalnej ilości trzech. No oczywiście żaden z nauczycieli się nie przejmuje, a biedni uczniowie piszą te klasóweczki i jedynki wpadają, dobre jest chociaż to, że można te kiepskie oceny poprawić.
Mówiąc o młodzieży, chciałbym powiedzieć kilka słów o zachowaniu niektórych z uczniów. Nie jest już rzadkością, że słyszymy na przerwach, na boisku, a nawet na lekcji, że dzieciaki przeklinają, używają dużej ilości wulgaryzmów, nie liczą się z tym, że w pobliżu jest nauczyciel, osoba dorosła. Niektórym brakuje kultury zachowania, kultury słowa. Miejmy nadzieję, że to się zmieni i ci wzorowi będą zawsze przykładem  dla pozostałych, a wtedy wszyscy wzajemnie będą się szanować.
Hitem, nie boję się tego stwierdzić, jest dla młodego pokolenia Internet. Możemy tak sobie posiedzieć przy komputerze i serfować , a czas nieubłagalnie leci, godzina po godzinie, zapomina się o wszystkim, istnieje  tylko wirtualny świat. No i nieprzespane noce, brak koncentracji w szkole. Są i dobre strony tego wynalazku, dzięki niemu kontaktujemy  się ze znajomymi, uczymy się nowych rzeczy, czasami dokonujemy również zakupów. Należy pamiętać, że czyhają w Internecie niebezpieczeństwa m.in. hakerzy, oszuści, a nawet pedofile, dlatego wszystko trzeba robić z rozsądkiem i każdy z nas powinien o tym wiedzieć.
Zauważyć można, że niepokojącym zjawiskiem wśród gimnazjalistów jest picie napojów z zawartością dużej ilości kofeiny, tzw. napoje energetyczne. Każdy to pije i nie zdaje sobie sprawy, jak energetyk wpływa na młody organizm, a przecież może wywołać cukrzycę czy nadciśnienie, ale cóż, mądry Polak po szkodzie i tak też może być w tym przypadku.
Pozytywną cechą jest kreatywność młodzieży, która dzięki rozwoju technologii jest ogromna. Młodzi z łatwością posługują się komputerem, z łatwością przyswajają sobie nowinki technologiczne, dzięki temu mają lepszą możliwość poznawania świata czy znalezienia dobrze płatnej pracy. Obecnie na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na programistów, więc jest pole do popisu dla tych, którzy kochają informatykę. Moje pokolenie już od najmłodszych lat, od przedszkola uczy się języków obcych, potrafimy pisać i biegle mówić po angielsku, co z pewnością przyda się w życiu. Można stwierdzić, że pomysłowość młodzieży nie zna granic , co chwilę w telewizji mówi się o wynalazkach komputerowych, programach, którymi autorami są młodzi ludzie. Młodzież chce się rozwijać, kształcić, brać udział w rozmaitych konkursach, są otwarci na nowinki techniczne i dają sobie świetnie w życiu radę.
Z moich poglądów na temat życia młodzieży wynika, iż ludzie w tym wieku mają  zarówno dobre jak  i złe pomysły oraz różne normy zachowania. Sam jestem ciekawy, jak będą zachowywać się dzieci za jakieś pięćdziesiąt lat,  jak ten nasz świat się zmieni. Na dobre, czy na złe?