Jakub Wiśniewski
Wywiad z Johnem Tolkienem
Wyobraźmy sobie, że żyjemy w XX wieku, kiedy jeszcze można było spotkać słynnego pisarza, Johna Tolkiena.

- Dzień dobry. Witam Państwa w dzisiejszym programie telewizyjnym „Wielcy artyści”. Dzisiaj gościmy słynnego pisarza, Johna Tolkiena.

- Witam serdecznie w naszym programie.

- Dzień dobry.

- Jakie są Pańskie korzenie?
- Urodziłem się w Afryce Południowej, jednak nazwisko moje wskazuje na pochodzenie  niemieckie, ale nigdy nie czułem się Niemcem.

-  Czy mógłby Pan powiedzieć coś o swoim dzieciństwie?
- Wczesne dzieciństwo spędziłem w Afryce. Pamiętam wspaniałe kąpiele w Oceanie Indyjskim oraz ukąszenie pająka. Gdy miałam cztery lata, przenieśliśmy się do Anglii . Rok po wyjeździe zmarł mój ociec.

- Jak zdobył Pan wykształcenie?
-  Moja matka była wykształconą kobietą, nauczyła mnie pisania, czytania, które bardzo polubiłem.    Fascynowały mnie również stare angielskie legendy.

-  Ile miał Pan lat, kiedy zmarła pańska matka?
-  Miałem dwanaście lat, mama zmarła na cukrzycę.

-  Kto się Panem wówczas zaopiekował?
- Zaprzyjaźniony ksiądz, ponieważ mama tego chciała.

- Kim była Pana pierwsza miłość?
 - W wieku szesnastu lat zakochałem się w dziewczynie starszej o trzy lata, o imieniu Edith. Niestety, z powodu różnicy wieku oraz innej religii, musieliśmy się rozstać na trzy lata.

- Czym wtedy Pan się zajmował?
- W 1911r. zacząłem studiować filologię klasyczną.

- Co robił Pan po wojnie?
-  Ożeniłem się, a w 1917 r.  zostałem ojcem. Pracowałem na uniwersytecie, następnie otrzymałem tytuł profesora języka angielskiego.

- Jak powstała książka „Hobbit, czyli tam i z powrotem”?
- „Hobbit” narodził się z bajek, które opowiadałem swoim dzieciom na dobranoc.

- Kiedy ukazał się „Hobbit”?
- Książka  została wydana w 1937 r.

-  Czego życzyłby Pan swoim czytelnikom?
- Niezapomnianych wrażeń, a także wiele przygód z bohaterami powieści.

- Dziękuję za rozmowę.
- Ja również dziękuję. Pozdrawiam wszystkich czytelników.