Szymon Stasinowski
„Być młodym…”

Co znaczy to określenie, jak to jest być młodym!
Otóż moim zdaniem młodym jest ten, kto nie starzeje się mentalnie, kto świeżym umysłem potrafi rozwiązywać problemy, nierozwiązywalne dla starszych. Wydaje mi się,że młodzież dnia dzisiejszego jest taka sama, jak ta sprzed lat, nie zmienia się ona, tylko świat, w którym żyjemy.
Wraz z postępem nauki i techniki zmienia się pozycja startowa młodego człowieka i jego możliwości edukacyjne. Dostęp do wiedzy i źródeł jest dziś na wyciągnięcie ręki i stale się poszerza, co powoduje przyspieszenie tempa rozwoju i w rezultacie coraz częściej możemy usłyszeć o nowych wynalazkach technicznych wykonanych nawet przez młodzież. Głód wiedzy w naszych czasach jest bardzo powszechny, każdy chce czymś zabłysnąć, przejść do historii, lecz nie uda się to wszystkim. My jednak nie zdajemy sobie z tego sprawy i dążymy do swoich celów. Pojawiające się nowe przedmioty i zajęcia, przez które jest na nie zapotrzebowanie. W XXI w. są coraz to nowsze hobby, zainteresowania, zajęcia, które z czasem dają źródło pieniędzy oraz utrzymania.
 Doskonałym przykładem jest naturalnie internet i wszelkie związane z nim możliwości. Masowo uprawiane gry w sieci coraz dokładniej obrazują wszechświat, niesamowicie realistycznie odzwierciedlając rzeczywistość, a wręcz ją tworząc. Poradnictwo internetowe w formie youtuberyzmu, blogów, vlogów i innych form zajmuje czas ludzi nie tylko młodych, odrywając ich od zajęć bardziej realnych. Nieistniejące życie online zaczyna wygrywać z rzeczywistym życiem offline, ze szkodą dla kondycji psycho - fizycznej zaafektowanych użytkowników internetu.
Wypada wspomnieć tu o niedalekiej przeszłości, gdzie generacja moich rodziców i ich przyjaciół nie znała pojęć „internet”,„telefon komórkowy’’ czy choćby„nawigacja samochodowa", co nie przeszkadzało im normalnie żyć i funkcjonować. Moi rodzice nie mieli do dyspozycji orlików, włazili na drzewa, bawili się w "wojnę", strzelając do siebie z drewnianych karabinów przez całe popołudnia. Gra w piłkę nożną była powszechniejsza niż dzisiaj, wystarczyły 4 tornistry, by ustawić z nich bramki i grać do wieczora, kiedy ich rodzicom udało się ich zagnać na kolację. Wieczorami nie mieli do dyspozycji setek kanałów w wypasionych dekoderach telewizyjno - internetowych, ba, kilkadziesiąt lat temu w telewizji dostępny był jeden, następnie dwa czarno-białe programy, nadające niekoniecznie interesujące treści. Rodzice uczyli się, korzystając z podręczników i encyklopedii, słowników i podręczników w papierowej formie, czymś niemożliwym było choćby wyobrażanie sobie, że kiedyś będzie inaczej, co było postulowane choćby w prozie genialnego Stanisława Lema.
Dzisiaj, korzystając z możliwości danych nam przez niebywale rozwinięte współczesne technologie, używamy smartfonów, będąc w permanentnym kontakcie ze znajomymi i bliskimi, nie wysyłamy kartek, bo służą nam do tego inne aplikacje, takie jak snap – chat  bo nawet babcia posiada telefon komórkowy, na który można wysłać pozdrowienia, uczymy się wprost z sieci, gdzie na serwerach ogólnodostępnych zawieszone są wiadomości, z których chcemy skorzystać. Kiedy patrzę, jak małe dzieci błyskawicznie opanowują technologie korzystania z dość skomplikowanego pilota w najnowszym pilocie do sprzętu radiowo-telewizyjnego, przypominam sobie słowa taty, mówiącego o tym, jak po raz pierwszy oglądał w kolorze mecz mistrzostw świata w piłce nożnej i jakiego rodzaju było to przeżycie.
Dzisiaj Polska i świat są dużo bardziej otwarte, niż było to kiedyś Możemy podróżować bez paszportów i pracować w wielu krajach, nie będąc ograniczonym ich brakiem, jak miało to miejsce jeszcze choćby kilkadziesiąt lat temu.
    Reasumując, w naszych czasach ludzie młodzi mają duże perspektywy rozwoju, kształcenia się i dostępności wiedzy, praktycznie rzecz biorąc od nich samych zależy, jaki będzie ich wybór. Na rynku pracy panuje, co zrozumiale, ogromna konkurencja, tak więc zdobywanie umiejętności i ustawiczne ich podwyższanie leży w interesie każdego nas, niezależnie od wieku.
W związku z powyższym zamierzam po gimnazjum ukończyć szkołę średnią, następnie zaś studiować kierunek, który w przyszłości zapewni mi radość i utrzymanie na wysokim poziomie. Tego samego życzę swoim przyjaciołom, bo, jak mawiał Forrest Gump, "świat jest jak pudełko czekoladek i tylko od nas samych zależy, co z niego wybierzemy".