Ninola Sosnowska

“Zawód bibliotekarz” - wywiad z Panią Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Mroczy

Uwaga!
Razem z Miejsko-Gminną Biblioteką w Mroczy postanowiliśmy zorganizować akcję, promującą czytelnictwo wśród młodzieży. Każdy kto przyjdzie do biblioteki z kodem “WywiadNicoliZBibiloteką” otrzyma drobny upominek. Warunkiem jest jednak WYPOŻYCZENIE CHOCIAŻ JEDNEJ KSIĄŻKI. Oczywiście, jeśli nie posiada się karty bibliotecznej, będzie trzeba ją założyć. W akcji mogą wziąć uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Mroczy im. Wojska Polskiego w Mroczy. Akcja rozpocznie się 4 maja, a zakończy 31 maja. Godziny i dni w jakich można odwiedzić bibliotekę można znaleźć na stronie internetowej http://mrocza.naszabiblioteka.com/. Panie bibliotekarki z chęcią pomogą wybrać książkę do wypożyczenia, jeśli nie wie się, co chce się przeczytać.

Jest pogodny dzień, z moją rozmówczynią siedzę w Bibliotece Miejskiej w Mroczy. Z uśmiechem na twarzy zaczynam rozmowę.
— Dzień dobry, czy mogłabym przeprowadzić z Panią wywiad?
— Oczywiście.
— Jak się Pani nazywa?
— Nazywam się Natalia Ziółkowska.
— Czym się Pani zajmuje?
— Jestem bibliotekarką, a dokładniej dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki w Mroczy.
— Pani Natalio, co najbardziej lubi Pani w swojej pracy?
— Myślę, że kontakt z przyjemnymi, oczytanymi ludźmi, ale też możliwość zakupu nowych książek, to naprawdę cudowne uczucie (śmiech). No i oczywiście czytanie.
— Brzmi to bardzo ciekawie, ale czy od zawsze miała Pani pomysł, żeby wybrać w przyszłości ten zawód?
— Szczerze? Tak. Gdy byłam dzieckiem, marzyłam o pracy w bibliotece. W zabawie często udawałam, że pracuję w bibliotece. Układałam książki na półkach. Zawsze ciągnęło mnie też do czytania, sprawiało (i nadal sprawia) mi to frajdę.
— To na pewno świetne uczucie tak spełnić choć jedno swoje marzenie, prawda?
— Tak, szczególnie bardzo motywujące, by dążyć do spełnienia innych swoich celów. Zawsze mówię, że warto szukać pasji, a gdy już ją mamy, to ją rozwijać. Właśnie taka zwykła pasja może przemienić się w pracę, która będzie nam sprawiać przyjemność.
— A czy cieszy się Pani, gdy ktoś wypożyczy coś po raz pierwszy?
— Tak, miło zobaczyć, że ktoś rozpoczyna swoją przygodę z czytaniem lub “otwiera się” na bibliotekę.
— Czas na pytanie bardziej techniczne. Czy ilość osób wypożyczających książki w mroteckiej bibliotece się zwiększa?
— Tak, można zauważyć tendencję wzrostową.
— A jaka grupa wiekowa wypożycza najwięcej książek?
— Osoby w przedziale wiekowym 25-44 lat. Drugą grupą są dzieci w wieku 6-12 lat.
— Bardzo serdecznie dziękuję za sympatyczną rozmowę. Do widzenia.
—  Ja również dziękuję, do zobaczenia.