Laila Jasińska
"Zasady zdrowego trybu życia dzieci i młodzieży"

W ostatnim czasie w Polsce zaczęła panować moda na prowadzenie zdrowego trybu życia. Miejsca takie jak siłownie, parki, bieżnie lekkoatletyczne czy hale sportowe są oblężone przez dzieci i młodzież, które chcą zmienić swoje życie na lepsze. To nie tylko moda, ale też liczne korzyści dla organizmu. Wymaga to wielu poświęceń, takich jak odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, rezygnacja z nałogów, dbanie o prawidłowy sen i kontrolowanie stresu.
Pierwszym z kluczowych czynników jest zdrowe odżywianie. Aby to, co jemy, wpływało na zmianę naszego stylu życia, musimy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Podstawowym i najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje nam energię na cały dzień spędzony w szkole. Oprócz niego powinniśmy spożywać cztery inne posiłki w regularnych odstępach, co trzy godziny, jednak ostatni nie później niż 2 godziny przed snem. Należy pamiętać, aby dostosować ilość pożywienia do wieku- najmłodsi jedzą mniej, ponieważ potrzebują najmniej energii.
    To, co wspomaga zdrową dietę,  to aktywność fizyczna, która towarzyszy nam od najmłodszych lat. Na początku sportem zarażają nas nasi rodzice za pomocą zabawy. Dzieci i młodzież uczy się aktywności fizycznej przez wszystkie lata edukacji na lekcjach wychowania fizycznego oraz treningach w różnego rodzaju klubach sportowych. Sport wzmacnia kości, poprawia ogólną sprawność i pomaga leczyć niektóre choroby . Dla dzieci oprócz lekcji wychowania fizycznego zaleca się dodatkową aktywność 20-30 minutową, taką jak bieganie, marszobieg, jazda na rowerze, łyżwy. Dla młodzieży oprócz lekcji wychowania fizycznego zaleca się dodatkową aktywność około 60 minut o umiarkowanej lub wysokiej intensywności.
     Ostatnim czynnikiem jest dbanie o prawidłowy sen. Organizm młodzieży potrzebuje około ośmiu godzin snu, a dzieci - godzinę więcej. W trakcie dnia mamy różne obowiązki. Przede wszystkim chodzimy do szkoły, musimy odrabiać zadania domowe,  chodzimy na treningi,  pomagamy w domu. W trakcie snu nabieramy energii, odpoczywamy. Pamiętajmy, że najlepszy sen jest pomiędzy godziną 23:00 a 1:00 , dlatego powinniśmy chodzić wcześnie spać .
Pamiętajmy, że zdrowy tryb życia ma decydujący wpływ na ochronę zdrowia dzieci i młodzieży. Musimy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego sami musimy o nie dbać.  Zmiany należy wprowadzać stopniowo. Nagła zmiana nawyków może być tragiczna w skutkach dla naszego organizmu.