Laila Jasińska
„Okiem reporterki – trudna wiosna w Mroczy”

Przez ostatnie tygodnie w całej Polsce nagłówki gazet oraz stron internetowych skupiają się na temacie związanym z koronawirusem. Nie inaczej jest w przypadku gminy Mrocza. Już 12 marca 2020 władze wydały specjalny komunikat,  w którym ogłosiły tymczasowe zawieszenie zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.
Nasza szkoła zaczęła zdalny tryb nauczania. Wszystko dlatego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii i chronić mieszkańców gminy. Ponadto rodzice dostali specjalne instrukcje.
     W dalszej kolejności skupiono się na bezpieczeństwie pracowników urzędów i ich klientów. 14 marca ogłoszono, że od tej pory załatwianie spraw i  udzielanie informacji będzie odbywało się telefonicznie lub mailowo.  Jeżeli sprawa jest pilna, a osoba musi iść do urzędu, to musi zgodzić się na badania temperatury ciała oraz podpisać oświadczenie braku objawów grypy. Każda osoba, która wchodzi  do urzędu, jest legitymowana i wpisywana do rejestru. Dwa dni później postawiono przed urzędem specjalną skrzynkę,  do której mieszkańcy gminy mogą wrzucać korespondencję.
     W dalszej kolejności wprowadzono zmiany w rozkładzie jazdy. Od 23 marca komunikacja miejska funkcjonuje tylko od poniedziałku do piątku. Zawieszono również większość połączeń  pomiędzy miastami w trosce o bezpieczeństwo. W gminie Mrocza dezynfekowane są miejsca użyteczności publicznej: wiaty przystankowe, kosze uliczne, ławki, balustrady, toalety publiczne, itd.
    Nasza gmina,  w związku z wprowadzeniem stanu epidemii, zastosowała się od razu do zaleceń i poinformowała o tym mieszkańców. Najpierw zabroniono zgromadzeń, ograniczono ilość osób w kościołach oraz środkach transportu. Następnie zamknięto place zabaw oraz siłownie i ogłoszono włączenie się do ogólnopolskiej akcji #zostańwdomu. Od 16 kwietnia został wprowadzony  obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Również w tej kwestii władze zadziałały ekspresowo. Ochotnicza Straż Pożarna, sołectwa, dostarczyły do każdej rodziny w naszej gminie maseczki. Nasze  władze zrobiły wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.  Zachowywały się odpowiedzialnie i nie czekały na rozwój sytuacji. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nich najważniejsze, dlatego należą im się ogromne słowa uznania.