Kuba Hamowski
   "Noelka"
Ostatnio bardzo zaintrygowała mnie książka pod tytułem “Noelka” napisana przez Małgorzatę Musierowicz. Autorka jest współczesną pisarką tworzącą głównie dla dzieci i młodzieży. Dzieło to część cyklu powieściowego “Jeżycjada”. “Noelka” to lektura uzupełniająca.
    W powieści śledzimy dzieje osieroconej przez matkę Elki, która jest nastolatką, ma 17 lat i trudny charakter. Historia toczy się w dniu Wigilii Bożego Narodzenia.
   Książka ukazuje  problemy ludzi w różnym wieku. Z pewnością bohaterce brakuje matki. Zapracowany ojciec nie potrafił wychować córki tak, jak zrobiłaby to jego żona. Opiekę nad zadziorną dziewczyną sprawował dziadek Metody i jego brat. W powieści  jest mowa również o Gabrysi Borejko, która pojawiła się już w jednej z książek z tej serii -  “Kwiat kalafiora”. Warto przyjrzeć się również opisanym w twórczości Musierowicz  problemach starszych ludzi.
     Spodobał mi się styl, w którym została napisana powieść. Często używany jest w niej język potoczny, łatwy do zrozumienia dla młodzieży. Ciekawe jest to, że w książce możemy natrafić  na wtrącenia łacińskie, główniej wygłaszane przez ojca Borejków. Stanowi to ciekawy kontrast.
“Noelka” przykuła moją uwagę, ponieważ poruszony w niej został wątek miłości oraz bliskości z drugą osobą. Metody i Cyryl za czasów młodości byli zakochani w Terpentuli. Gdy spotkali się po latach, nadal czuli to samo i żałowali decyzji z młodości.
Jeśli chodzi o nastolatków, lektura bardzo dobrze oddaje ich uczucia. W naszym życiu pojawia się zauroczenie, sympatia do kogoś.
Ważną cechą utworu jest też to, że często w przebiegu akcji widzimy pomoc drugiemu człowiekowi. Idealnym przykładem jest  historia związana z Elką. Gdy przyszła do Tomka, w poszukiwaniu Baltony, przyjęła nagłą propozycję chłopaka, aby pomóc w roznoszeniu prezentów świątecznych. Dowodzi tego również zachowanie starszych opiekunów Noelki wobec Terpentuli.
    Uważam, że książka szczególnie spodoba się osobom emocjonalnym, wrażliwym. Niewątpliwie jest to wspaniała powieść, która wciągnie nawet tych nieprzepadających za czytaniem książek!