Malwina Krawczyk

Drążno

galeria zdjęć
                    Drążno to niewielka miejscowość znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim. Drążno należy do gminy Mrocza i powiatu nakielskiego.
         Na samym początku tej wioski, oczywiście jadąc od strony Mroczy, widzimy las, cmentarz i boisko. Po strasznej wichurze, która przez nasz kraj przeszła w ubiegłym roku, po naszym lesie nie zostało zbyt wiele. Do dnia dzisiejszego usuwają z lasu obalone i stwarzające zagrożenie drzewa. Cmentarz nie jest jakoś duży, ale ludzie bardzo o niego dbają. Boisko nasze też nie jest zbyt duże. Jednak często widuje się na nim młodzież. Niektórzy chodzą tam, aby sobie pograć, poćwiczyć sobie, a inni po to by odpocząć.
          W tej wiosce funkcjonuje ochotnicza straż pożarna. Od 5 lat uczęszczam do straży i jeżdżę na różnego rodzaju zawody. Na majowe zawody, które odbywają się w Mroczy, przygotowujemy się właśnie na naszym boisku. Mamy tam rozłożony specjalny sprzęt, który służy nam do ćwiczeń. Na halowe zawody, które odbywają się najczęściej zimą, przygotowujemy się w naszej świetlicy. Dotychczasowym prezesem naszej straży jest Pan Dawid.
Nasza straż w roku 2018 zajęła wysokie wyniki w zawodach, a w szczególności dziewczęta. W majowych zawodach, które po raz pierwszy zostały przeniesione na czerwiec, zajęliśmy 2. miejsce, w powiatowych 1. W turnieju o Puchar Wójta Gminy Świekatowo również zajęliśmy 1. miejsce. Na zawodach wojewódzkich zajęliśmy 15. miejsce.
             W wiosce nie brakuje sklepu. Jest jeden, ale za to wszystko możemy w nim dostać.
W Drążnie znajduje się  również figurka Matki Bożej. Obok tej figurki codziennie w maju odbywają się nabożeństwa majowe. Nie musimy jechać specjalnie do kościoła, możemy pomodlić się właśnie tam. W Drążnie kiedyś znajdowała się szkoła, ale już teraz na jej miejscu znajdują się domy. W Drążnie jest również piękny sad.
           W świetlicy wiejskiej w ferie zimowe odbywają się zajęcia plastyczne. W roku szkolnym i w jednym miesiącu wakacji raz w tygodniu odbywają się zajęcia rzeźbiarskie.  Nasz sołtys organizuje różnego rodzaju imprezy. Dzieci mogą się na nich zintegrować i wspólnie spędzić czas ze sobą na zabawie, różnych konkursach i w miłej atmosferze. Latem, gdy jest bardzo gorąco i chcemy wspólnie z rodziną wybrać się nad jezioro aby mile spędzić czas, musimy niestety iść około 2 km.
           W wiosce znajdował się jeszcze niedawno plac zabaw.  Znajduje się tu również stajnia ale niestety pusta.
Oprócz straży funkcjonuje tu również KGW. Do koła tego uczęszcza dosyć dużo Pań z tej miejscowości.
       Większość sąsiadów jest bardzo miła i uprzejma.
        W wiosce wszyscy z młodzieży świetnie się porozumiewają. Latem i wiosną jest co robić. Zimą i jesienią też jest super, ale nie tak jak latem, ponieważ krócej możemy spędzić czas na dworze.